Biblioteka na Końcu Świata #22 – Tomi Ungerer

Pisarz, rysownik, ilustrator, satyryk, rzeźbiarz, buntownik, ekscentryk, awangardowiec, myśliciel. 9 lutego zmarł Tomi Ungerer – jeden z największych twórców literatury dla dzieci XX wieku.

Urodził się w Strasburgu, w 1931 roku. Jako trzylatek stracił ojca. Jako nastolatek zetknął się z brutalnością wojny, dorastając w okupowanej przez Hitlera Alzacji. W 1956 roku wyjechał do Nowego Jorku z 60 dolarami w kieszeni, gdzie szybko odnalazł swoje miejsce jako twórca książek dla dzieci. Na przestrzeni lat zaczęły ukazywać się pozycje zaliczane dziś do klasyki literatury dziecięcej: „Rodzina Mellopsów”, „Crictor”, „Trzej zbójcy” i „Księżycolud”.

Tomi Ungerer był szczery w swojej twórczości i uwielbiał szokować. Pod koniec lat 60′ wydał serię kontrowersyjnych plakatów, wyrażając tym samym swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie. W międzyczasie na światło dzienne zaczęły wychodzić jego książki dla dorosłych obfitujące w… rysunki erotyczne. W konsekwencji wszystkie publikacje jego autorstwa, również te dla dzieci, zostały w Ameryce zakazane. Władzom nie mieściło się w głowach, że twórca literatury dla najmłodszych może jednocześnie być twórcą sztuki erotycznej. Tomi Ungerer mógł.

W latach 70′ przeniósł się razem z żoną do Kanady, gdzie wiódł spokojne życie na farmie. Ostatecznie osiadł razem z rodziną w Irlandii, gdzie kontynuował swoją dwubiegunową twórczość, w postaci książek dla dzieci i sztuki erotycznej dla dorosłych.

Dotychczas ukazało się ponad 140 książek autorstwa Tomiego Ungerera, które zostały przetłumaczone na około 30 języków. W 1998 roku za swoje ilustracje otrzymał Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. W 2000 roku został nominowany przez Radę Europy na Ambasadora Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji.

Książki Tomiego Ungerera są wiarygodne, ciepłe, zmuszające do myślenia i podtrzymujące na duchu. Klasyczni „Trzej zbójcy”to historia pokazująca, że nawet w największych złoczyńcach tli się iskierka dobra. „Otto. Autobiografia pluszowego misia” to opowieść o wojnie, Holokauście, śmierci i przewrotności życia, widziana oczami pluszowej zabawki. W nieznanej w Polsce książce „Tremolo” Ungerer pokazuje dzieciom, że każdą przykrą sytuację można obrócić na swoją korzyść. Stałym motywem autora są też zwierzęta. Jeden z nich, mały mops o imieniu Flix, rodzi się jako syn… kota i kocicy. Jego historia to wspaniała lekcja na temat tolerancji i akceptacji samego siebie.

Warto też wspomnieć, że w 2007 roku w Strasburgu powstało muzeum Tomiego Ungerera, z szerokim dostępem do jego twórczości. Założenie muzeum imienia żyjącego artysty, było pierwszym takim przypadkiem we Francji.

W polskim środowisku Tomi Ungerer nadal jest mało znaną postacią. Od kilku lat wydawaniem jego książek zajmuje się wrocławskie wydawnictwo Format. Dotychczas ukazały się:

  • „Przygody Rodziny Mellopsów”
  • „Trzej Zbójcy”
  • „Księżycolud”
  • „Otto. Autobiografia pluszowego misia”
  • „Crictor i inne niesamowite stwory” (zbiór opowiadań: „Crictor”, „Adelaide”, „Emil”, „Rufus” i „Orlando”)

Jeśli jeszcze nie znaliście książek Tomiego Ungerera, to mam nadzieję, że ten wpis zachęci was do zapoznania się z jego twórczością. A tymczasem to już koniec dzisiejszego wydania Biblioteki. Do przeczytania w marcu. Hej, hej!

O autorze możecie przeczytać również na innym blogu o literaturze dla dzieci: ZNAK ZORRO.
Zdjęcia Muzeum i fotografia tytułowa zostały zrobione podczas mojej wizyty w Strasburgu w 2017 roku.
Zdjęcia autora pochodzą z jego oficjalnej strony.

6 myśli w temacie “Biblioteka na Końcu Świata #22 – Tomi Ungerer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s