Biblioteka na Końcu Świata #18 – Łowy z Brockenhaus

Witajcie! Po krótkiej przerwie wracam do bibliotekowania. Dziś przygotowałam dla was aż cztery książki, które spodobały mi się w czasie ostatnich zakupów, które miały miejsce kilka dni temu w Brockenhaus. W Brocken… co? Ano, w Brockenhaus, zwanym też w skrócie Brocki. To popularny w Szwajcarii sklep z używanymi rzeczami. Można w nim znaleźć odzież, książki, meble, książki, biżuterię, książki oraz książki. Na ostatnich zakupach naprawdę miałam szczęście odnajdując kilka prawdziwych, zupełnie nie znanych w Polsce, perełek. Zresztą, zobaczcie sami.

 Jeder Frühling ist ein neuer Anfang – Joan Walsh Anglund

jederfruehling

Tytuł: Jeder Frühling ist ein neuer Anfang
Tytuł oryginału: Spring Is a New Beginning
Tekst i ilustracje: Joan Walsh Anglund
Wydawnictwo: Collection Känguruh
Pierwsze wydanie: Harcourt, Brace and Company, New York 1963
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +3

To mini-wydanie przykuło mój wzrok ilustracjami przywołującymi na myśl styl Edwarda Gorey’a. Po przejrzeniu książki szybko okazało się, że nie ma ona jednak nic wspólnego z mroczną twórczością amerykańskiego rysownika (choć może poza faktem, że Joan Walsh Anglund również pochodzi zza Oceanu). Autorka w swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze ma na koncie 120 publikacji. Jej wydana w latach 60′ książeczka o radości z nadejścia wiosny przypomina o dostrzeganiu tego, co daje nam świat i pokazuje, jak można doceniać małe-wielkie szczęścia.

Kiwitan – Sita Jucker

kiwitan

Tytuł: Kiwitan
Tekst i ilustracje: Sita Jucker
Wydawnictwo: Bohem Press, Zürich, 1984
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +3

O książkach ilustrowanych przez Sitę Jucker wspominałam już kiedyś w mojej Bibliotece (KLIK). Osobiście uwielbiam obrazki tej szwajcarskiej ilustratorki i jeśli w przyszłości ponownie natknę się na książkę jej autorstwa, to na pewno się o tym dowiecie.
„Kiwitan” to nietuzinkowa książka, w której czytelnik zostaje zaproszony przez tajemniczego ptaka Kiwitana do wspólnej zabawy. Wśród pięknych ilustracji ukrywają się różne postacie i przedmioty, których odnalezienie okazuje się nie być wcale takie łatwe. Sama muszę się przyznać, że nie udało mi się odszukać wszystkich wskazanych przedmiotów, ale nie czuję się rozczarowana, bo piękne ilustracje Sity Jucker wszystko mi rekompensują.

Skrzaty – Elsa Beskow

wichtelkinder

Tytuł: Die Wichtelkinder (pl. Skrzaty)
Tytuł oryginału: Tomtebobarnen
Tekst i ilustracje: Elsa Beskow
Wydawnictwo: Verlag Urachhaus, 2004
Pierwsze wydanie: Szwecja, 1910
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +3

Książki Elsy Beskow to klasyka literatury szwedzkiej dla dzieci. W Polsce znane są dwie publikacje tej autorki, wydane przez wydawnictwo Zakamarki: „Słoneczne Jajo” (2010) i „Zimowa wyprawa Ollego” (2012). Twórczość Elsy Beskow często utrzymana jest w konwencji baśniowej, być może w przypadku „Skrzatów” nawiązuje też do skandynawskich wierzeń w obecność trolli, elfów i innych leśnych stworzeń. Czytelnik śledzi życie czwórki rodzeństwa mieszkającego wraz z rodzicami pod korzeniem sosny. Na kolejnych stronach dowiadujemy się o ich zabawach w chowanego z wiewiórką, wyścigach z żabami, czy lekcjach prowadzonych przez sowę, na które uczęszczają wraz z innymi zwierzętami. Z ilustracji bije harmonia i ciepło – idealny obraz dziecięcego mikroświata, który udało się stworzyć Elsie Beskow ponad sto lat temu.

Inuit – Normee Ekoomiak

inuit

Tytuł: Inuit
Tytuł oryginału: Arctic Memories
Tekst i ilustracje: Normee Ekoomiak
Tłumaczenie na język niemiecki: R. Römer
Wydawnictwo: Speer Verlag, 1988
Pierwsze wydanie: NC Press Limited, Toronto, Canada, 1988
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +5

W ostatniej prezentowanej dziś książce zabiorę was na daleką północ. Normee Ekoomiak to inuicki artysta, urodzony w w 1948 roku, w Zatoce Jamesa, w Północnej Kanadzie. W dzieciństwie mieszkał w drewnianym namiocie swojego dziadka, który to podobno wprowadził go w świat sztuki. Artysta nie miał łatwego życia, jednak dziś znany jest jako Inuita, który w twórczy sposób przedstawiał kulturę swojego ludu.
Książka powstała na podstawie obrazów Normee Ekoomiak’a, w której autor przybliża dzieciom życie codzienne Inuitów. Spanie w igloo, łowienie ryb, hartujące zabawy na świeżym powietrzu, zdobywanie pożywienia, mitologia – sama muszę przyznać, że krótkie, zwięzłe teksty w połączeniu z nieco trywialnymi malowidłami potrafią zafascynować. Myślę, że surowość przebijająca się przez to wydanie wspaniale oddaje tamten odległy, obcy nam świat.

I to już wszystko w dzisiejszej Bibliotece. Lubicie kupować używane książki? A może któraś z dzisiejszych propozycji szczególnie wam się spodobała? Dajcie znać w komentarzach. I do zobaczenia w kolejnym miesiącu. Hej, hej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s