Biblioteka na Końcu Świata #17 – Książki o uchodźcach

Za oknem szaro, buro i ponuro, pada deszcz i że niby wakacje. Brzmi jak idealny czas na kolejną odsłonę Biblioteki na Końcu Świata.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami książkami dla dzieci o bardzo aktualnej i jednocześnie trudnej tematyce.
Dziś chciałabym podzielić się z Wami książkami, które opowiadają o losach uchodźców.

 

collage2

Tytuł: Zuhause kann überall sein (tytuł oryginału: My two blankets)
Tekst: Irena Kobald
Ilustracje: Freya Blackwood
Wydanie: Knesebeck Verlag, 2015
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +4

Wyobraźcie sobie, że nagle przychodzi wam żyć w innym kraju i wszystko dookoła staje się obce. Ludzie dookoła mówią niezrozumianym „wodospadem obcych słów”, waszej nowej codzienności towarzyszą jedynie strach i samotność.
Książka Ireny Kobald skupia się na dziecku – uchodźcy. Jego główna bohaterka wraz z ciotką opuszcza swoją ojczyznę, w której panuje wojna. Od teraz zmuszona jest do rozpoczęcia życia na nowo, w zupełnie obcej rzeczywistości, w której nawet wiatr wieje nieprzyjaźnie. Dziecko pogrąża się w swoim świecie aż do momentu, kiedy pewnego dnia w parku dostrzega uśmiech pewnej nieznajomej dziewczynki…

Książka wprowadza nas w świat, w którym przychodzi żyć wielu współczesnym, niewinnym dzieciom. To świat, który istnieje naprawdę. Autorka pokazuje potrzebę akceptacji i oswojenia się w nowej rzeczywistości. W piękny sposób uświadamia nas, jak wiele jest jeszcze do zrobienia i jak wiele my sami możemy zdziałać.

 

collage1

Tytuł: Die Flucht (pl. Ucieczka)
Tekst i ilustracje: Francesca Sanna
Wydanie: NordSüd Verlag AG, 2016
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +4

Co robić, kiedy z dnia na dzień beztroskie dzieciństwo zamienia się w koszmar? Kiedy nagle nastaje wojna, która zabiera dzieciom tatę? Kiedy codzienność wypełniają strach i przerażenie?
Na horyzoncie pojawia się jednak iskierka nadziei: ucieczka. Ucieczka do dalekiego kraju, w którym piętrzą się wysokie góry i mieszkają obce zwierzęta. Bohaterowie książki – matka z dwójką dzieci – decydują się na ten czyn.

„Die Flucht” to debiut młodej ilustratorki Francescy Sanny. Historia powstała na podstawie opowieści dwóch dziewcząt, z którymi autorka spotkała się we włoskim obozie dla uchodźców. Dynamiczna fabuła, ilustracje idealnie współgrające z tekstem i chwytające za serce – to książka ukazująca rzeczywistość bez złudzeń i jednocześnie w bardzo przystępny dla dziecka sposób. Po cichu wierzę, że kiedyś, kiedyś kiedyś…. że kiedyś zobaczę to wydanie również na polskim rynku.

 

Dzisiejsze książki to świeże publikacje ze szwajcarskich księgarni. A jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Google podpowiedziało mi jedną stronę, na której znajdziecie kilka publikacji dla dzieci o tej tematyce w języku polskim: KLIK

 

I to już wszystko w dzisiejszej Bibliotece na Końcu Świata. Widzimy się za miesiąc? Obowiązkowo! Hej, hej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s