Biblioteka na Końcu Świata #7

Lato trwa, blog śpi, ale drzwi Biblioteki, jak zawsze, otwierają się z początkiem kolejnego miesiąca. Tym razem chcę was zabrać w sentymentalną podróż do przeszłości. Mojej przeszłości.

 

Ostatnio odwiedzałam dom rodzinny i wywiozłam z niego kilka książek:

IMG_6347.JPG

 

Tak, dobrze widzicie. To seria Poczytaj mi mamo, wydawana od ponad 60-ciu lat przez Naszą Księgarnię. Była nieodłącznym towarzyszem mojego dzieciństwa. Od najmłodszych lat dysponowałam już sporym stosikiem tych książek, które odziedziczyłam po starszym rodzeństwie. Stosik wysokością dorównywał mi w połowie, a ja wybierałam coraz to kolejne książeczki, przewracałam strony, oglądałam ilustracje i często wymyślałam do nich wersje po mojemu, wbrew inwencji twórczej autora.
I świetnie się przy tym bawiłam.

Miałam też swoje ulubione książki. Jedną z nich była ta, w której Agnieszka opowiada bajkę. Tytułowa Agnieszka snuje w niej historię o zagubionym kotku, który z pomocą dobrodusznego pieska, szuka swojej mamy. Zwierzęta ostatecznie znajdują mamę. Ludzką mamę. Dobra mama postanawia jednak zaopiekować się porzuconym kotkiem. Kiedy historia się kończy, Agnieszka wybiega z pokoju, po czym wraca z prawdziwym, kociakiem i mówi, że znalazła go na schodach, jak płakał i, że to ten kotek z bajki, i że mama na pewno się zgodzi, żeby go zatrzymać. Sprytne dziewczę z tej Agnieszki.

agnieszka

Tytuł: Agnieszka opowiada bajkę
Tekst: Joanna Papuzińska
Ilustracje: Anna Stylo-Ginter
Wydanie: Nasza Księgarnia, 1986
Wiek: +3

I wiem, wiem, wiem, oczywiście, że wiem, że już kilka lat temu Nasza Księgarnia zaczęła wydawać serię Poczytaj mi mamo w grubych tomach. Ale to przecież nie to samo co te kultowe książeczki, które większość znalazłaby u siebie na poddaszu, gdzieś pomiędzy zabawkami z dzieciństwa. A może część z nas znalazłaby je nadal w swojej domowej bibliotece?

kaczka

Tytuł: Kaczka dziwaczka
Tekst: Jan Brzechwa
Ilustracje: Olga Siemaszko
Wydanie: Nasza Księgarnia, 1987
Wiek: +3

ptasie

Tytuł: Ptasie ulice
Tekst: Tadeusz Kubiak
Ilustracje: Tomasz Borowski
Wydanie: Nasza Księgarnia, 1976
Wiek: +3

stoliczku

Tytuł: Stoliczku, nakryj się
Tekst: Artur Oppman
Ilustracje: Halina i Bartłomiej Kuźniccy
Wydanie: Nasza Księgarnia, 1983
Wiek: +3

Na koniec jeszcze kilka słów o tyle okładki. Uwielbiałam tył okładki. Pamiętam, jak wpatrywałam się w niego, zastanawiając się, dlaczego motylek ma na sobie zimowy kombinezon, a króliczek też jakiś taki dziwny. Kiedy zaczęłam składać pierwsze litery, odkryłam, że wszędzie króluje hasło Poczytaj mi mamo. I znów się wpatrywałam. W nadziei, że gdzieś na okładce znajdę napis Poczytaj mi tato, albo Poczytaj mi babciu, albo Poczytaj mi dziadziu. Niestety, nigdy mi się to nie udało.

IMG_6334

I to już wszystko w dzisiejszej, sentymentalnej odsłonie Biblioteki. Jestem bardzo ciekawa Waszych wspomnień z tą serią. Czytały Wam mamy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s