Biblioteka na końcu świata #5

Jak pisać o krajach, w których dziewczynkom zabrania się chodzić do szkoły?
Jak pisać o nastolatce, która sprzeciwiła się Talibom i prawie przypłaciła to życiem?
Jak pisać o wielkiej odwadze?
Jak pisać o Malali?

W Bibliotece na Końcu Świata znajdują się dwie książki. Jedna o Malali Yousafzai, druga o Malali Yousafzai. W dzisiejszej odsłonie pokażę Wam jedną i drugą.

 

Malala für die Rechte der Mädchen

malala1

Tytuł: Malala für die Rechte der Mädchen (Malala dla praw dziewczynek)
Tytuł oryginału: Malala pour le droit des filles à l’éducation
Tekst: Raphaële Frier
Ilustracje: Aurélia Fronty
Wydanie: Knesebeck Verlag, 2017
Rodzaj: książka obrazkowa
Wiek: +7

Wszystko zaczęło się pewnej lipcowej nocy w 1997 roku, w dolinie Swat. Na świat przychodzi Malala, pierwsze dziecko pakistańskiego aktywisty Ziauddina Yousafzai i jego niepiśmiennej żony Tor Pekai. Malala dorasta wśród książek, zakochana w swojej ojczyźnie i mieście Mingora, położonym na północy Pakistanu. Raz po raz przysłuchuje się również rozmowom ojca ze znajomymi, którzy na dachu ich domu, przy herbacie z kardamonem, godzinami dyskutują o polityce.
Sytuacja w państwie zaostrza się. W 2009 roku Talibowie wprowadzają prawo zakazujące dziewczynkom chodzenia do szkoły. Jedenastoletnia Malala, za namową ojca, zaczyna publikować w Internecie swój pamiętnik, w którym opowiada o życiu pod rządami fundamentalistów.  Dziewczynka staje się twarzą walczących o prawo do edukacji w swoim kraju. 9 października 2012 roku zostaje postrzelona w szkolnym autobusie zatrzymanym przez Talibów…

Ta książka to nie bajka. To opowieść o życiu najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Nasuwa mi się słowo biografia, bo za okładką kryje się sporo faktów i dat, jak również cytaty z wystąpień Malali. Historia napisana jest prostym językiem, koncentruje się jednak nie tylko na głównej bohaterce, ale i na ogólnej sytuacji w kraju: dziewczynki wychodzą wcześnie za mąż. Ktoś musi w domu gotować i zajmować się młodszym rodzeństwem (dziewczynki). Ktoś musi rodzić własne dzieci i je wychowywać (dziewczynki). Odległe światy, odległa rzeczywistość, ale, jak się okazuje, dzieci zarówno tu, w Europie, jak i tam w Pakistanie, chcą spełniać swoje marzenia, do których podstawowym kluczem jest wolność i edukacja.

Biografia Malali uświadamia, uczy i skłania do rozmowy. Jej życie ukazane jest w szerokich aspektach: troska całego świata o stan zdrowia po zamachu miesza się z płaczem i strachem matki z czasów, kiedy dziewczynka otrzymywała „tylko” groźby.

I jeszcze na koniec ilustracje: piękne, bajkowe, egzotyczne. Jedynie ta Malala z obrazków nie przypomina mi tej prawdziwej Malali. Ale przecież nie mam wątpliwości, że to od początku do końca opowieść o niej.

 

Która to Malala?

malala2

Tytuł: Która to Malala?
Tekst: Renata Piątkowska
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydanie: Literatura, 2017
Rodzaj: powieść
Wiek: +10

Strzały rozległy się we wtorek, dziewiątego października 2012 roku, tymi słowami Renata Piątkowska rozpoczyna swoją historię o jednej z najsłynniejszych dziewczynek na świecie. Przez pierwszą połowę książki Malala leży w szpitalu, a czytelnicy poprzez sny i retrospekcje dziewczynki, dowiadują się, jak wyglądało jej dotychczasowe życie: zabawy w ślub z koleżankami, opowieści babci na dobranoc, wspomnienia o biednym dziecku na wysypisku śmieci w Mingorze, historia poznania się jej rodziców i w końcu urywki z bloga, który zaczęła prowadzić w wieku jedenastu lat. W międzyczasie jej stan zdrowia polepsza się. Malala wraz z rodziną mieszka teraz w wielkim domu w Birmingham. Czuje się tu obco i tęskni za przyjaciółmi i bliskimi z Pakistanu, jednak wie, że jeśli wróci, Talibowie jej nie odpuszczą. Pustkę wypełniają jej rozmowy na skype z przyjaciółką Monibą, której może się zwierzyć ze wszystkich swoich smutków i lęków.

Również w tej książce podkreślany jest mocno wątek rodzinny: strach matki przed rosnącą sławą córki i groźbami ze strony Talibów, wyrzuty sumienia ojca po zamachu. Na sam koniec, kiedy Malala odbiera Pokojową Nagrodę Nobla czytelnicy poznają nawet jej najmłodszego brata Atala, który wierci się podczas przemówienia i nie może zrozumieć, dlaczego jego uparta jak osioł siostra znów wymądrza się publicznie i jeszcze dostaje za to brawa.

Książka Renaty Piątkowskiej, w porównaniu do tej autorstwa Raphaële Frier, skierowana jest do nieco starszych dzieci, zarówno ze względu na bardziej rzeczową treść, jak i formę, gdzie zamiast książki obrazkowej, mamy do czynienia z opowiadaniem. To dwie różne książki. Dwie różne perspektywy. Ale wciąż ta sama dzielna i odważna Malala – dziewczynka, która sprzeciwiła się Talibom i, której postać powinno znać każde dziecko.

 

I to już wszystko w dzisiejszej Bibliotece. Kolejna odsłona już za miesiąc. Do zobaczenia i do przeczytania!

Jedna myśl w temacie “Biblioteka na końcu świata #5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s