Hej, dogonię lato II: Montreux Jazz Festival

Jest lato, 1967. Cloud Nobs, dyrektor biura turystycznego w Montreux, organizuje festiwal jazzowy. Wydarzenie odbywa się w kasynie nad Jeziorem Genewskim i staje się początkiem drugiego co do wielkości na świecie tego typu przedsięwzięcia – zaraz po Montreal Jazz Festival. Z biegiem lat do Montreux zaczynają przybywać przedstawiciele innych gatunków. Nad brzegami jeziora u stóp Alp pojawia się muzyczna śmietanka ze świata jazzu, pop i rocka: Keith Jarrett, Ella Fitzgerald, Jethro Tull, Led Zeppelin, Pink Floyd.

Oraz Frank Zappa.

To właśnie podczas koncertu artysty w 1971 roku jeden z uczestników niepostrzeżenie wystrzela z rakietnicy. Pożar zajmuje kasyno i nie pozostawia na nim suchej (gorącej?) nitki. Budynek płonie doszczętnie. Ofiar nie zarejestrowano. Całości przygląda się ze swojego okna nad Jeziorem Genewskim ekipa Deep Purple. W głowie powstaje riff wszech czasów, tańczące płomienie układają się w słowa…

We all came out to Montreux

On the Lake Geneva shorelineI tak powstaje Smoke on the water.

img_2333

Jest środek lata. Ciepły, pogodny wieczór. Znów spaceruję wzdłuż Jeziora Genewskiego. Dopiero co odkrywałam lozańskie brzegi, dziś przepycham się razem z L., w rytmie zachodzącego słońca, przez tłumy na riwierze w Montreux. Znajdujemy się tu spontanicznie i nie mamy biletów na koncerty. Pozostaje nam poznawanie uroków tego miejsca od strony ulicy, która, jak się okazuje, na długo pozostanie w naszej pamięci. O zmierzchu stacjonują tu artyści, wydobywający magię tappingiem na gitarze, grą na australijskim didgerydoo, własnym głosem. Zatrzymujemy się tu i tam, pozwalając przenieść się do tych mikroświatów. Po chwili znów ruszamy dalej. Tą samą drogą, którą kiedyś przechadzali się Bob Dylan, Mark Knopfler, Van Morrison, Ray Charles. Nad wodami, które płoną i dziś magią, muzyką.

Smoke on the water, a fire in the sky.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s